مرجع مهندسی پزشکی ایران
دستگاه ایرانی شتاب‌دهنده خطی در آستانه تولید انبوه

دستگاه ایرانی شتاب‌دهنده خطی در آستانه تولید انبوه

نوید نجات‌بخش، رئیس هیئت مدیره شرکت دانش‌بنیان بهیار صنعت سپاهان در خصوص این دستگاه اظهار کرد: تأمین ...

دستگاه ایرانی شتاب‌دهنده خطی در آستانه تولید انبوه


مهندسان شرکت دانش‌بنیان بهیار صنعت سپاهان موفق به اخذ مجوزهای دستگاه شتاب‌دهنده خطی الکترونی برای درمان بیماران مبتلا به سرطان شدند که در آستانه تولید انبوه است.

دستگاه ایرانی شتاب‌دهنده خطی الکترونی

نوید نجات‌بخش، رئیس هیئت مدیره شرکت دانش‌بنیان بهیار صنعت سپاهان در خصوص این دستگاه اظهار کرد: تأمین نیاز کشور، اولین هدف ما در این شرکت به شمار می‌رود. بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی به ازای هر یک میلیون نفر، حداقل ۳ دستگاه شتاب‌دهنده خطی الکترون نیاز است. از این رو نیاز به دستگاه شتاب‌دهنده خطی در کشور به شدت احساس می‌شود. ما توانسته‌ایم دانش فنی دستگاه شتاب‌دهنده خطی را طی چند سال اخیر به دست آوریم و آن را به تولید برسانیم. در کشور ما به بیش از ۲۴۰ دستگاه نیاز است که متأسفانه کمتر از ۱۰۰ دستگاه داریم و دستگاه‌های موجود نیز خارجی هستند.

وی افزود: تولید این دستگاه علاوه بر تأمین نیاز کشور، می‌تواند بازار بزرگی را برای ما در راستای تولید آن و صادرات به کشورهای همسایه به همراه داشته باشد. سوریه، افغانستان، عراق و هند از جمله کشورهایی هستند که به این دستگاه نیاز دارند و این می‌تواند بازاری برای ما باشد.

نجات‌بخش با اشاره به کشورهای تولیدکننده دستگاه شتاب‌دهنده خطی الکترونی، گفت: آمریکا، انگلیس و به صورت محدود کشور چین، تولیدکننده این دستگاه به شمار می‌روند. در حال حاضر نمونه‌های آمریکایی و انگلیسی در کشور وجود دارند که برای تأمین قطعات و تعمیر آن با مشکل مواجه می‌شویم؛ همچنین تعداد کمی از دستگاه در کشور موجود است که این باعث کند شدن روند درمانی بیماران مبتلا به سرطان می‌شود. به دلیل اینکه برای هر بیمار سرطانی، یک روز هم اهمیت دارد؛ نیاز است که دستگاه در کشور به تولید انبوه برسد. هر بیمار نیاز است که ۲۰ تا ۳۰ جلسه با دستگاه تحت درمان قرار بگیرد اما در حال حاضر به عنوان مثال در اصفهان ۶۰۰ بیمار مبتلا به سرطان در نوبت هستند تا تحت درمان با دستگاه قرار بگیرند. متأسفانه بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان به علت کمبود دستگاه یا خرابی آن، باید ماه‌ها در نوبت باشند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان تصریح کرد: دستگاهی که در حال حاضر تولید کرده‌ایم، مجوزها و استانداردهای لازم را اخذ کرده و از هفته‌های آینده، درمان بیماران با دستگاه آغاز می‌شود. مجوزها و استانداردهای دستگاه شتاب‌دهنده خطی زیر نظر وزارت بهداشت به تأیید رسیده است و برای تولید انبوه، نیاز است که وزارت بهداشت به میان بیاید تا قرارداد منعقد شود.

وی با تأکید بر اینکه تولید این دستگاه اشتغالزایی فراوانی ایجاد خواهد کرد، اضافه کرد: ۹۵ درصد این دستگاه ایرانی است و ۵ درصد مابقی از تجهیزات غیر ایرانی استفاده شده است. نمونه‌های خارجی دستگاه شتاب‌دهنده خطی از ۱.۲ میلیون یورو تا ۴ میلیون یورو قیمت دارد؛ درحالی که دستگاهی که تولید کرده‌ایم با همان کیفیت قیمتی در حدود ۴ میلیارد تا ۸ میلیارد تومان دارد.

 

 

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل