مرجع مهندسی پزشکی ایران
برترین دانشگاه‌های آمریکا در رشته مهندسی پزشکی

برترین دانشگاه‌های آمریکا در رشته مهندسی پزشکی

مهندسی پزشکی یکی از تازه‌ترین رشته‌هایی است که به عرصه دنیای فناوری جهانی قدم نهاده است. این رشته بدین ...

برترین دانشگاه‌های آمریکا در رشته مهندسی پزشکی


مهندسی پزشکی یکی از تازه‌ترین رشته‌هایی است که به عرصه دنیای فناوری جهانی قدم نهاده است. این رشته بدین منظور شکل گرفته تا پزشکان را در امر تشخیص و درمان بیماری یاری دهد. مهندسی پزشکی، دقت و تنوع در تشخیص را گسترش داده است؛ به طوری‌ که تشخیص بدون استفاده از تجهیزات پزشکی امکان‌پذیر نیست. این رشته در برخی از دانشگاه‌های آمریکا از جایگاه بهتری برخوردار است.

برترین دانشگاه‌های آمریکا در رشته مهندسی پزشکی

تا پیش از قرن بیستم میلادی، تشخیص و درمان بیماری بر مبنای بررسی حالات بیمار، مطالعه سندروم‌ها و عارضه‌های مربوط و ارائه مجموعه‌ای از روش‌های شناخته شده مبتنی بر تجویز دارو یا اعمال برخی عمل‌های جراحی صورت می‌گرفت. اما در اوایل قرن بیستم و در اوج آن در دهه‌های ۳۰ و ۴۰، مفهوم جدیدی در پزشکی مطرح گردید. بر این اساس، ساختار بدن انسان به مانند یک نظام بسیار هماهنگ مهندسی فرض و بیماری به عنوان عامل بی‌نظمی در این ساختار مطرح گردید. به این ترتیب، دانشی تحت عنوان مهندسی پزشکی بنیانگذاری شد که حوزه فعالیت آن مطالعه ساختار بدن انسان به صورت سیستمیک، کشف قوانین فیزیکی و معادلات ریاضی حاکم بر اجزاء سیستم، فهم تعامل بین آنها، مدل‌سازی این فرایندها و بررسی تأثیر بیماری بر روی این ساختار منظم و به تبع آن ارائه روش‌های تشخیصی و درمانی مفیدتر برای بهبود بیماری‌ها بود. رشته مهندسی پزشکی به دنبال ایجاد ارتباط منطقی بین علوم مهندسی و دانش پزشکی است. از طراحی و تولید اندام‌های مصنوعی تا امور فنی و مهندسی در حوزه پزشکی، از وظایف یک مهندس پزشکی است.

در آمریکا نیز این رشته از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مقاله، ما به معرفی ۱۵ دانشگاه برتر در این رشته پرداخته‌ایم که تحصیل در رشته مهندسی پزشکی در این دانشگاه‌ها از ارزش بالایی برخوردار است.

نکته حائز اهمیت در خصوص این دانشگاه‌ها، این است که نه تنها مدرک معتبری در رشته مهندسی پزشکی به دانشجویان خود ارائه می‌دهند، بلکه نیاز دانشجویان را نیز تأمین می‌کنند و حمایت‌های لازم را از آن‌ها به عمل می‌آورند.

 

۱- مؤسسه فناوری جورجیا (Georgia Institute of Technology)
مؤسسه فناوری جورجیا که از آن با نام "جورجیا تک" نیز یاد می‌شود، دانشگاهی پژوهش محور و دولتی در شهر آتلانتا است. در ۱۰ سال اخیر، این دانشگاه در رشته‌های فنی-مهندسی شهرت زیادی پیدا کرده است؛ به طوری که یکی از بزرگ‌ترین دانشکده‌های مهندسی در میان تمام دانشگاه‌های آمریکا به شمار می‌رود.

مؤسسه فناوری جورجیا (Georgia Institute of Technology)

این دانشگاه دارای شش دانشکده شامل محاسبات، طراحی، مهندسی، علوم، هنر و کسب و کار و همچنین ۳۱ دپارتمان می‌باشد. مؤسسه فناوری جورجیا در چین، هند، سنگاپور، آفریقای جنوبی، ایتالیا و فرانسه نیز شعبه دارد.

 

۲- دانشگاه کالیفرنیا، ارواین (University of California, Irvine)
دانشگاه کالیفرنیا در ارواین که به UCI مشهور است، از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا به حساب می‌آید و در جنوب شهر لس آنجلس از ایالت کالیفرنیا واقع است. این دانشگاه ۴۵ رشته را در مقطع دکترا ارائه می‌دهد.

دانشگاه کالیفرنیا، ارواین (University of California, Irvine)

این دانشگاه که در سال ۱۹۶۴ تأسیس شده است، دارای دانشکده‌های مختلفی از جمله هنر، علوم زیستی، کسب و کار، مهندسی، علوم انسانی، علوم کامپیوتر، پزشکی، پرستاری، حقوق، علوم اجتماعی و ... است.


۳- دانشگاه وندربیلت (Vanderbilt University)
دانشگاه وندربیلت، دانشگاهی خصوصی در شهر نشویل واقع در ایالت تنسی است. این دانشگاه دارای چهار دانشکده تحصیلات عالی و شش دانشکده تحصیلات تکمیلی است. دانشکده‌های این دانشگاه شامل هنر، موسیقی، مهندسی، پزشکی، پرستاری، حقوق، مدیریت و علوم انسانی است.

دانشگاه وندربیلت (Vanderbilt University)

دانشگاه وندربیلت در حوزه علوم پزشکی دارای وجهه بین‌المللی است و همواره در میان مؤسسات برتر علوم پزشکی آمریکا می‌باشد. همچنین این دانشگاه دارای یک مرکز درمانی بسیار معتبر است.

 

۴- دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins University)
دانشگاه جانز هاپکینز، قدیمی‌ترین دانشگاه تحقیقاتی آمریکا است که در شهر بالتیمور در ایالت مریلند واقع است. جانز هاپکینز از زمان تأسیس خود همواره یکی از معتبرترین دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی جهان محسوب شده و از گزینشی‌ترین دانشگاه‌های آمریکا به‌شمار می‌آید. بنیاد ملی علوم آمریکا، برای بیش از ۳۵ سال متوالی این دانشگاه را در رتبه نخست سرمایه‌گذاری و هزینه مالی در رشته‌های پزشکی و مهندسی در میان تمامی دانشگاه‌های آمریکا قرار داده است.

بخشی از شهرت جهانی این دانشگاه، به دانشسرای پزشکی و بیمارستان وابسته به آن بازمی‌گردد. بیمارستان جانز هاپکینز برای چند ده سال پیاپی به عنوان یکی از سه بیمارستان برتر آمریکا برگزیده شده است.

دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins University)

دانشکده مهندسی پزشکی در سال ۱۹۶۲ و دوره دکترای آن در سال ۱۹۶۴ در پردیس دانشسرای پزشکی این دانشگاه پایه‌گذاری شد. این دانشکده، تنها دانشکده مهندسی پزشکی در دانشگاه‌های آمریکاست که بخش عمده آن در دانشسرای پزشکی واقع شده است. همین امر، باعث برقراری تعامل مناسبی بین مهندسان، پزشکان، جراحان، متخصصان علوم اعصاب، زیست شناسان و … در این دانشگاه شده است. یکی از دستاوردهای مهم این همکاری، این است که از سال ۱۹۸۳ تا کنون، این دانشکده به‌طور پیاپی رتبه نخست در میان دانشکده‌های مهندسی پزشکی این کشور را از آن خود کرده است.

 

۵- دانشگاه بوستون (Boston University)
دانشگاه بوستون در ایالت ماساچوست واقع است. این دانشگاه، چهارمین دانشگاه بزرگ خصوصی آمریکا است.

دانشگاه بوستون (Boston University)

دانشگاه بوستون، دارای ۱۷ دانشکده در دو پردیس شهری است و رشته مهندسی پزشکی را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌دهد.

 

۶- دانشگاه کلمبیا (Columbia University)
دانشگاه کلمبیا از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا به حساب می‌آید. این دانشگاه همچنین جزء آیوی لیگ (
Ivy League) یا معروف‌ترین گروه دانشگاهی جهان است.

دانشگاه کلمبیا (Columbia University)

یکی از مهمترین دستاوردهای دانشگاه کلمبیا این است که اساتید یا فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، بالاترین میزان دریافت جایزه نوبل را به خود اختصاص داده‌اند که از این حیث با تمام دانشگاه‌های دنیا فاصله دارد. رتبه این دانشگاه در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان همواره در میان ۱۵ دانشگاه برتر قرار دارد و اغلب در میان دانشگاه‌های آمریکا نیز در بین ۱۰ دانشگاه برتر است.

 

۷- دانشگاه دوک (Duke University)
دانشگاه دوک، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا و جهان بوده و در شهر دورهام در ایالت کارولینای شمالی واقع است.

دانشگاه دوک (Duke University)

بر اساس تحقیق نشریه نیویورک تایمز، دانشجویانی که از این دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند، در زمان استخدام بسیار مورد توجه و احترام قرار می‌گیرند.

 

۸- مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)
ام‌آی‌تی (MIT)، یک دانشگاه خصوصی در شهر کمبریج واقع در ایالت ماساچوست آمریکا است. به جرأت می‌توان گفت دانشگاه ام‌آی‌تی جزء برترین و مهمترین مراکز علمی و تحقیقاتی دنیا است و هر ساله در رتبه‌بندی‌های گوناگون دانشگاهی، برترین رتبه‌ها را از آن خود می‌کند.

مؤسسه فناوری ماساچوست (MIT)

این دانشگاه دارای پنج دانشکده اصلی، یک کالج و ۳۲ گروه آموزشی می‌باشد.

 

۹- دانشگاه استنفورد (Stanford University)
دانشگاه استنفورد یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جهان است که در استنفورد، در منطقه دره سیلیکون (Silicon Valley) واقع در ایالت کالیفرنیا قرار دارد. این دانشگاه دارای دانشکده‌های علوم، بازرگانی، حقوق، پزشکی و مهندسی است. دانشگاه استنفورد بر اساس آخرین رتبه‌بندی نشریه تایمز، در هر دو زمینه علوم انسانی و مهندسی، برترین دانشگاه جهان است.

دانشگاه استنفورد (Stanford University)

این دانشگاه با ضریب پذیرش ۴/۷٪، به عنوان رقابتی‌ترین دانشگاه جهان شناخته می‌شود. بسیاری از شرکت‌های معتبر در زمینه فناوری اطلاعات نظیر  هیولت پاکارد (HP)، یاهو، گوگل و ... توسط فارغ‌التحصیلان این دانشگاه تأسیس شده‌اند.

 

۱۰- دانشگاه برکلی کالیفرنیا (University of California, Berkeley)
دانشگاه برکلی کالیفرنیا، دانشگاهی دولتی در شرق خلیج سان‌فرانسیسکو است که حاصل ادغام دو دانشگاه قدیمی در سال ۱۸۶۸ در اوکلند کالیفرنیا است.

دانشگاه برکلی کالیفرنیا (University of California, Berkeley)

دانشگاه برکلی بیشتر دارای رشته‌های مختلفی در مقطع کارشناسی بوده و در مقطع دکترا کمی محدودتر است. این دانشگاه دارای ۱۴ دانشکده و کالج اصلی و بیش از ۱۳۰ دپارتمان می‌باشد.

 

۱۱- دانشگاه کالیفرنیا سن دیه‌گو (University of California, San Diego)
دانشگاه سن دیه‌گو کالیفرنیا از دانشگاه‌های دولتی آمریکا به حساب می‌آید. این دانشگاه در محله لاهویا شهر سن دیه‌گو از ایالت کالیفرنیا واقع است.

دانشگاه کالیفرنیا سن دیه‌گو (University of California, San Diego)

در حال حاضر ۲۹ استاد این دانشگاه در آکادمی ملی مهندسی آمریکا، ۷۰ استاد در آکادمی ملی علوم آمریکا، ۴۵ استاد در انستیتو پزشکی و ۱۱۰ استاد در آکادمی ملی علوم و هنر آمریکا عضو هستند. این دانشگاه دارای دانشکده مهندسی پزشکی، پزشکی، داروسازی، مهندسی و ... است.

 

۱۲- دانشگاه میشیگان (University of Michigan)
دانشگاه میشیگان یکی از معتبرترین و برترین دانشگاه‌های دولتی آمریکا می‌باشد و در ایالت میشیگان و شهر ان‌آربور واقع شده‌است. این دانشگاه دارای یکی از بزرگترین گروه دانش‌آموختگان در بین دانشگاه‌های جهان است. این دانشگاه بزرگ دارای بیش از ۴۰۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلات عالی در رشته‌های گوناگونی از قبیل رشته‌های فنی، پزشکی، علوم پایه، هنر، علوم انسانی، زبان و ادبیات است.

دانشگاه میشیگان (University of Michigan)

دانشگاه میشیگان از معدود دانشگاه‌های دولتی آمریکا است که در تمامی رشته‌ها در بین چند دانشگاه دولتی برتر این کشور قرار دارد. دانشکده مهندسی انرژی هسته‌ای و دانشکده مهندسی صنایع این دانشگاه در بین تمامی دانشکده‌های دانشگاه‌های آمریکا، رتبه اول و دوم را به خود اختصاص داده‌ند.

 

۱۳- دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania)
دانشگاه پنسیلوانیا که به UPenn نیز مشهور است، از قدیمی‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا و جهان به حساب می‌آید و در شهر فیلادلفیا واقع است. این دانشگاه، نخستین دانشگاه آمریکایی است که به شکل همزمان رشته‌هایی در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی ارائه کرده است.

دانشگاه پنسیلوانیا (University of Pennsylvania)

در ده سال اخیر، ۹ نفر از اساتید و فارغ‌التحصیلان دانشگاه پنسیلوانیا موفق به کسب جایزه نوبل شده‌اند.

 

۱۴- دانشگاه واشنگتن (University of Washington)
دانشگاه واشنگتن، یکی از دانشگاه‌های دولتی آمریکا است که در شهر سیاتل واقع می‌باشد. این دانشگاه، بزرگترین دانشگاه شمال غربی آمریکا به شمار می‌آید.

دانشگاه واشنگتن (University of Washington)

دانشگاه واشنگتن دارای رشته‌های متنوعی است. دانشکده کامپیوتر و مهندسی پزشکی این دانشگاه در میان پنجاه دانشگاه برتر آمریکا قرار دارد.

 

۱۵- دانشگاه اموری (Emory University)
دانشگاه اموری در شهر آتلانتا واقع در ایالت جورجیا قرار دارد. این دانشگاه در حوزه علوم پزشکی از معتبرترین دانشگاه‌های آمریکا و جهان به حساب می‌آید.

دانشگاه اموری (Emory University)

شعار این دانشگاه، ایجاد کردن، حفظ کردن و آموزش علوم کاربردی در جهت خدمت به بشریت است.

 

 

 

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل