مرجع مهندسی پزشکی ایران

آشنایی با اولين مراکز آموزشی و پژوهشی جهان در زمينه مهندسی پزشکی

آشنایی با اولين مراکز آموزشی و پژوهشی جهان در زمينه مهندسی پزشکی   تا کنون به مقالاتی همچون «مهندسی ...

آشنایی با اولين مراکز آموزشی و پژوهشی جهان در زمينه مهندسی پزشکی

 

تا کنون به مقالاتی همچون «مهندسی پزشکی از منظر واژه‌نامه‌ها و مشاهير» ، «عوامل و انگيزه‌های پيدايش علم مهندسی پزشکی» و «صاحبنظران پیشین ، چراغ راه آینده» پرداخته ایم. در این بخش به معرفی اولین مراکز آموزشی در زمینه مهندسی پزشکی خواهیم پرداخت ؛ این مراکز که غالباً رسالت آموزشی داشته‌اند ، در دوران قدیم و قبل از تشکیل دانشگاه و رشته دانشگاهی ، به نشر ، ترویج و آموزش این علم می‌پرداخته‌اند.

مؤسسه‌ی فیزیک در پزشکی ازوالت
این مؤسسه در سال 1921 میلادی در شهر فورت آلمان تأسیس شد. فردریک داسار ، بنیان‌گذار مؤسسه ، پیشگام در تحقیق در زمینه‌ی تأثیرات یونیزاسیون پرتوهای بیولوژیکی است. مؤسسه‌ی ازوالت و دانشگاه فرانکفورت ، خیلی زود روابطی رسمی که منجر به برنامه‌ی دکتری در بیوفیزیک در سال 1940 میلادی شد ، برقرار کردند. موضوع پژوهش ، شامل تأثیر اشعه‌ی ایکس بر بافت‌ها و مشخصات الکتریکی بافت‌ها بود. گروه آن‌ها از 20 نفر استاد دانشگاه ، همراه تحقیقات ، دستیار و تکنسین تشکیل شده بود. پس از جنگ جهانی دوم ، کمیته‌ی اداری در زمینه‌ی ترکیبی مهندسی ، پزشکی و بیولوژی ، شروع به کار کرد. در سال 1943 میلادی ، انجمن بیوفیزیک در آلمان شکل گرفت و پنج سال بعد ، اولین کنفرانس مهندسی در پزشکی و بیولوژی در آمریکا ، زیرنظر مؤسسه‌ی مهندسان مخابرات ، مؤسسه‌ی آمریکایی مهندسی برق و مؤسسه‌ی تجهیزات آمریکا برگزار شد. آن جلسه کوچک بود و حدود 20 مقاله به شنوندگانی که تعداد آن‌ها از 100 تجاوز نمی‌کرد ، ارائه شد. 10 کنفرانس سالانه‌ی اول ، بیشتر بر روی تشعشع یونیزه‌کننده و مفاهیم مربوط به آن برگزار شد. با گسترش حوزه‌ی مباحث ، توجهات به این زمینه افزایش یافت. عنوان کنفرانس سال 1958 میلادی ، کامپیوترها در پزشکی و بیولوژی ، با 70 مقاله و بیش از 300 نفر حضار برگزار شد. در سال 1961 میلادی ، سه هزار نفر در این کنفرانس شرکت کردند.


در سال 1951 میلادی ، پیمان IRE‌ به انداره‌ی کافی در زمینه‌ی الکترونیک پزشکی ایجاد علاقه نموده بود که IRE‌ یک گروه حرفه‌ای در این زمینه تشکیل داد. اولین فعالیت این گروه ، برگزاری کنفرانس سالانه در تجهیزات الکترونیکی و هسته‌ای در پزشکی بود. در سال 1963 میلادی ، دو مؤسسه‌ی AIEE‌ و IRE‌ برای تشکیل مؤسسه‌ی مهندسی برق و الکترونیک به یکدیگر پیوستند. گروه حرفه‌ای در الکترونیک پزشکی IRE‌ ، به گروه حرفه‌ای مهندسی ‌پزشکی IEEE‌ تغییر نام داد تا نشان دهنده‌ی این مطلب باشد که لزوماً بر عنوان الکترونیک متمرکز نیست.


اولین دانشگاه تأسیس کننده رشته مهندسی پزشکی در جهان
در این بخش به معرفی دانشگاهی خواهیم پرداخت که برای اولین بار در جهان ، علم (مجموعه) مهندسی پزشکی را در قالب رشته دانشگاهی ایجاد کرده است.

Johns Hopkins
دانشگاه جانز هاپکینز
در سال 1873 میلادی ، جان هاپکینز 7 میلیون دلار آمریکا (معادل تخمینی 140 میلیون تا 1/6 میلیارد دلار در سال 2011) را وقف تأسیس یک دانشگاه و بیمارستان در ایالت مریلند آمریکا کرد که در آن زمان ، بزرگ‌ترین هدیه‌ی بشردوستانه در تاریخ این کشور بود. دانشگاه جانز هاپکینز ، یک دانشگاه خصوصی غیرانتفاعی است که در سال 1876 میلادی در شهر بالتیمور ایالت مریلند آمریکا ، توسط اولین رئیس خود ، دنیل کویت گیلمن افتتاح شد.

Daniel Coit Gilmanدانشگاه جان هاپکینز ، پیشگام در تحقق دانشگاه مدرن پژوهشی در آمریکا بوده و در طول تاریخ خود ، همواره جزء بهترین دانشگاه‌های جهان رتبه‌بندی شده است. از نظر بنیاد ملی علوم ، برای 31 سال متوالی این دانشگاه در مجموع زمینه‌های علوم ، پزشکی و مهندسی ، بالاترین رتبه را در میان دانشگاه‌های آمریکا داشته است. این دانشگاه همچنین جزء پرارجاع‌ترین دانشگاه‌های دنیا است. 37 جایزه‌ی نوبل از دست‌آوردهای این دانشگاه است که توسط دانشجویان ، دانش‌آموختگان و اعضای هیئت علمی این دانشگاه کسب شده است.

دانشگاه جان هاپکینزاین دانشگاه ، پردیس‌هایی در ایالات مریلند ، واشنگتن‌ دی‌ سی و کشورهای ایتالیا ، چین و سنگاپور دارد که در کل ، متشکل از مجموعه‌های هنر و علوم ، مهندسی ، پزشکی ، سلامت عمومی ، پرستاری ، مطالعات بین‌المللی پیشرفته ، انجمن پی بادی ، تجارتگری ، آموزش ، آزمایشگاه فیزیک کاربردی و مراکز تحقیقاتی و انجمن‌های دیگر است. مجموعه مهندسی این دانشگاه ، متشکل از دانشکده‌های ریاضیات کاربردی و احتمالات ، مهندسی پزشکی ، شیمی ، علوم کامپیوتر ، مهندسی برق و کامپیوتر ، عمران ، محیط زیست ، علوم و مهندسی مواد ، مکانیک و فیزیک کاربردی است. بیمارستان جان هاپکینز ، مرکز پزشکی بی‌ویو ، مرکز پزشکی بین‌المللی سنگاپور ، مرکز پزشکی اطفال و مراکز پزشکی دیگر ، زیرمجموعه این دانشگاه هستند. از شخصیت‌های برجسته‌ی این دانشگاه ، می‌توان مایکل بلومبرگ (1964 میلادی ، آمریکا) در تجارت ؛ ویلیام دوبل ، محقق مهندسی ‌پزشکی را نام برد. دکتر رضا شادمهر ، از اساتید برجسته‌ی مهندسی پزشکی مؤسسه‌ی وایتاکر این دانشگاه است.

دکتر رضا شادمهر

مؤلف: مهندس سعید بیات منش

 

* مطالب مرتبط:

مهندسی پزشکی از نگاه واژه نامه ها و مشاهیر

عوامل و انگيزه ‌های پيدايش علم مهندسی پزشکی

مهندسی پزشکی ؛ صاحب‌نظران ‌پيشين ، چراغ راه آينده

 

 

کلمات کلیدی: biomedical engineering ، مهندسی پزشکی ، آشنایی با مهندسی پزشکی ، معرفی مهندسی پزشکی ، مهندسی پزشکی گرایش بالینی ، مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ، مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال (بیومواد) ، مهندسی پزشکی ایران ، مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور ، پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی ، اخبار و تازه های مهندسی پزشکی ، مقالات مهندسی پزشکی ، آموزش مهندسی پزشکی ، دانلود کتاب های مهندسی پزشکی ، دانلود جزوه های مهندسی پزشکی ، دانلود نمونه سوالات امتحانی مهندسی پزشکی، علم مهندسی پزشکی ، جان هاپکینز ، دانشگاه جان هاپکینز ، دانشگاه های مهندسی پزشکی

کد امنیتی رفرش

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل