مرجع مهندسی پزشکی ایران

ابداع تراشه ای جدید برای اندازه گیری قند خون از اشک

ابداع تراشه ای جدید برای اندازه گیری قند خون از اشک   اکنون محققان "سیستم و مدارات میکروالکتریک موسسه ...

ابداع تراشه ای جدید برای اندازه گیری قند خون از اشک

 

اکنون محققان "سیستم و مدارات میکروالکتریک موسسه فرانهوفر" ، زیست حسگری ساخته اند که شیوه غیرتهاجمی برای اندازه گیری میزان گلوکز خون است و می تواند یافته های خود را به طور بی سیم به تلفن همراه انتقال دهد.
به گزارش خبرگزاری مهر ،‌ این زیست حسگر به جای نمونه گیری از خون بیمار ، می تواند با استفاده از دیگر مایعات بدن مانند عرق و اشک به طور مداوم میزان گلوکز خون را اندازه گیری کند.
در حالی که چنین حسگرهایی جدید نیستند اما مدل های قبلی اندازه بزرگی داشتند و انرژی زیادی مصرف می کردند. این زیست حسگر جدید حاوی یک تراشه 0.5x2 میلی متری است و انرژی کمتر از 100 میکرو آمپر با ولتاژ پنج ولت مصرف می کند.
این تراشه با یک نانو پتانسیوم استات ادغام شده که غلظت پراکسید هیدروژن (H2O2) و دیگر مواد شیمیایی ناشی از واکنش الکتروشیمیایی را با کمک آنزیمی موسوم به گلوکز اکسیداز اندازه گیری می کند.

این ابزار از غلظت این مواد شیمیایی برای محاسبه میزان قند خون بیمار استفاده می کند.

یک مبدل دیجیتالی آنالوگ نیز به این تراشه افزوده شده که سیگنال های الکتروشیمیایی را به داده های دیجیتالی تبدیل می کند. یک انتقال دهنده نیز داده ها را به طور بی سیم به یک گیرنده همراه منتقل می کند.
این دستگاه به بیماران امکان می دهد تا به طور مداوم میزان قند خون خود را تحت نظر داشته باشند. این دستگاه به انرژی بسیار کمی نیاز دارد و می توان چندین هفته و یا ماه از آن استفاده کرد. همچنین می توان انرژی مورد نیاز این حسگر را با امواج رادیویی تأمین کرد.

مشابه لنزهای تماسی الکترونیکی ساخته شده توسط محققان دانشگاه واشنگتن و شرکت تحقیقاتی مایکروسافت ، این زیست حسگر کوچک را می توان در نزدیک چشم قرار داد و داده ها را به طور بی سیم به یک پمپ انسولین مینیاتوری کاشته شده در بدن که به طور خودکار میزان دقیق قند خون لازم را مدیریت می کند ، انتقال داد.

این زیست حسگر توسط شرکت فناوری پزشکی هلندی NovioSense BV ساخته شده است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

 

 

کلمات کلیدی: biomedical engineering ، مهندسی پزشکی ، آشنایی با مهندسی پزشکی ، معرفی مهندسی پزشکی ، مهندسی پزشکی گرایش بالینی ، مهندسی پزشکی گرایش بیومکانیک ، مهندسی پزشکی گرایش بیوالکتریک ، مهندسی پزشکی گرایش بیومتریال (بیومواد) ، مهندسی پزشکی ایران ، مهندسی پزشکی دانشگاه پیام نور ، پایگاه آموزشی و اطلاع رسانی مهندسی پزشکی ، اخبار و تازه های مهندسی پزشکی ، مقالات مهندسی پزشکی ، آموزش مهندسی پزشکی ، دانلود کتاب های مهندسی پزشکی ، دانلود جزوه های مهندسی پزشکی ، دانلود نمونه سوالات امتحانی مهندسی پزشکی ، تراشه ، قند خون ، حسگر ، زیست حسگر ، گلوکز خون ، الکتروشیمیایی ، لنز ، اشک

کد امنیتی رفرش
بسیار جالب بود.چون من خودمم دارم دنبال مکانیزم اینجور دستگاه های غیر تهاجمی و تهاجمی اندازه گیری قند خون میگردمو تحقیق میکنم خیلی کمک خوبی کرد این پستتون.شکلکشکلکشکلکشکلکشکلکشکلک

آشنایی با مهندسی پزشکی

آشنایی با تجهیزات پزشکی

آشنایی با تعمیر و نگهداری تجهیزات پزشکی

اخبار و تازه‌های مهندسی پزشکی

مقالات مهندسی پزشکی

جزوات دانشگاهی و نمونه سوالات امتحانی

معرفی کتاب ، نرم افزار و سایت

ویدیو و انیمیشن آموزشی

دانلود فایل